Chodniki z kostki brukowej coraz bardziej popularne w coraz większej ilości miejsc

Chodniki z kostki brukowej coraz bardziej popularne w coraz większej ilości miejsc

Nie da się nie zauważyć, że zwiększa się liczba chodników i ścieżek, gdzie stare płyty chodnikowe są zastępowane coraz bardziej modną kostką brukową. Wiele osób przyzwyczajonych do starego wyglądu mogłoby stwierdzić, że te zmiany są niepotrzebne, bo przecież jest chodnik to po co go zmieniać, jednak chcąc iść z biegiem czasu zmiany są nieuniknione. Stare rozwiązania nie dość, że już są niemodne, nie spełniają już walorów estetycznych, to w wielu przypadkach uległy presji warunków atmosferycznych.

Spadające deszcze spowodowały, że część z nich osiadła, popodmywało podłoże na którym się znajdowały, przez co chodniki stały się nierówne. A to jak wiadomo powoduje niebezpieczeństwo dla pieszych. Szczególnie skutki nierównych ścieżek odczuwają osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich, matki z wózkami oraz osoby poruszające się na rowerach.

Ścieżki rowerowe

bike
Miasta, wychodząc naprzeciw potrzebom aktywnych mieszkańców, tworzą coraz więcej ścieżek rowerowych. Kiedyś takie były wylewane z asfaltu, lub na chodnikach z płyt chodnikowych wydzieloano osobne pasy dla jednośladów. Te rozwiązania jednak z biegiem czasu przestały być funkcjonalne. Pod wpływem działających przez lata czynników środowiskowych takich jak opady, działanie wysokich temperatur, ścieżki asfaltowe zaczęły się deformować, a usunięcie takich zmian stało się nieopłacalne. Podobnie jest z płytami chodnikowymi, które przez nierówne ułożenie stwarzają zagrożenie. Najechanie podczas jazdy z dużą prędkością na wystającą płytę może skończyć się tragicznie. Dlatego zdecydowano się na wykładanie ścieżek rowerowych kostkami brukowymi. W przypadku nierówności o wiele łatwiej jest wymienić kilka kostek lub po prostu wyrównać teren pod nimi. Ponadto są one bardziej estetyczne. Dobierając inny kolor kostki można też w łatwy sposób odróżnić ścieżkę rowerową od ścieżki dla pieszych. Szczególnie takie rozwiązanie można zauważyć w deptakach w ścieżkach nadmorskich.

Chodniki w parkach

tree
Na miejskich terenach zielonych również coraz częściej włodarze decydują się na układanie kostki brukowej. Jest to dobre rozwiązanie. Możliwe jest układanie ścieżek o określonych kształtach (często zaokrąglonych), dobieranie różnych kolorów nadających charakter. Są one wygodne dla pieszych i sprawiają wrażenie czystości i porządku. Co więcej, jako alternatywa dla ścieżek piaskowych zapobiegają kurzeniu.

Kostka na cmentarzach

cmentarz
Kiedyś cmentarze poprzecinane były dróżkami żwirowymi lub piaskowymi. Wiadomo było to dyktowane kosztami. Takie rozwiązanie było w porządku do momentu kiedy nie spadł deszcz. Wtedy takie drogi zamieniały się w masę błota, a dostęp do grobów był utrudniony. Zaczęto więc wykładać takie ścieżki kostką brukową. Zapewniała ona dojście do miejsca spoczynku bliskich w normalnych warunkach. Dodatkowo wiele grobów zostaje otoczonych właśnie taką kostką. Jest to przede wszystkim wygoda, zarówno w odwiedzaniu nagrobków jak i w utrzymaniu ich w czystości.