Co można zrobić w piwnicy? Praktyczne rady

Co można zrobić w piwnicy? Praktyczne rady

Piwnica w domu lub bloku niekoniecznie musi być wyłącznie miejscem, w którym składuje się rzeczy niepotrzebne albo używane sezonowo. Istnieje niemało pomysłów na jej ciekawe zagospodarowanie.

Określ przeznaczenie

Zanim przystąpi się do aranżacji, trzeba dokładnie wiedzieć, ile metrów kwadratowych jest do zagospodarowania i na tej podstawie zastanowić się, co można zrobić w piwnicy. Pomysłów jest mnóstwo i od tego, na co się zdecydujemy, będą zależeć kolejne kroki.

Pralnia, suszarnia

Niektórzy nie chcą trzymać pralki w mieszkaniu, bo wolą zajmowaną przez nią powierzchnię wykorzystać inaczej. Decydują się więc na umieszczenie urządzenia w piwnicy i od razu urządzają tam suszarnię. W takiej sytuacji warto pamiętać, że konieczne będzie zapewnienie wentylacji w pomieszczeniu oraz odpowiedniego ogrzewania, aby wyprane rzeczy schły możliwie najszybciej. Jeśli w piwnicy jest okienko, w letnich miesiącach problem będzie niewielki. Jednak w pozostałej części roku potrzebny będzie wydajny grzejnik. Chyba że w piwnicy był od początku zainstalowany kaloryfer.

Siłownia

Dbający o tężyznę fizyczną i lubiący aktywny wypoczynek, zamiast chodzić na siłownię, decydują się na zainstalowanie urządzeń treningowych w piwnicy. Także w tym przypadku kluczową kwestią będzie zapewnienie wentylacji, ponieważ w czasie ćwiczeń na siłowni wylewa się mnóstwo potu i wydziela ciepło. Piwnice raczej nie bywają zbyt wielkie, więc niezwykle ważne będzie takie rozmieszczenie sprzętu, aby w pomieszczeniu można się było swobodnie poruszać oraz stojaków lub półek, na które można odkładać hantle, sztangi itp. Istotne jest też zapewnienie dobrego oświetlenia, aby pewnie się trenowało i wiadomo było, gdzie należy odłożyć sprzęt.

Spiżarnia

Jeżeli lubimy przygotowywać przetwory i robić zapasy na zimę lub lato, zapewnienie ogrzewania akurat nie będzie sprawą najistotniejszą. Dla wek akurat lepsza jest niższa temperatura. Kluczowe będzie z kolei wykonanie na zamówienie albo złożenie gotowych, zakupionych regałów w piwnicy. Trzeba będzie dokładnie wyliczyć, ile przestrzeni w piwnicy chcemy przeznaczyć na półki na przetwory. Często się zdarza, że przy wybraniu spiżarni jako przeznaczenia piwnicy, zabudowuje się ją regałami niemal w całości. Warto zadbać o to, aby dało się pomieszczenie odpowiednio oświetlić.

Warsztat

Są tacy, dla których majsterkowanie jest ulubionym zajęciem i przeznaczają na nie właśnie piwnice. W takim przypadku kluczem będzie odpowiednie rozmieszczenie stołu, na którym będzie można ciąć lub wiercić, imadła, szafek na śrubki, gwoździe. Dobrym pomysłem może okazać się tablica do powieszenia narzędzi i na pewno kosz na śmieci, bo w warsztacie brudu nigdy nie brakuje. Aby nie zrobić sobie krzywdy, dobrze będzie pomieszczenie oświetlić odpowiednio mocnym światłem.

 

Dodatkowe wskazówki

Zanim cokolwiek zrobimy w piwnicy, zadbajmy o to, aby nie było w niej wilgoci, z której rodzi się pleśń. Jeśli nie jest doprowadzony prąd, trzeba go doprowadzić. Podobnie wodę. Jeżeli ściany są z cegieł, lepiej je zostawić, uprzednio oczyszczając. Co się tyczy podłogi, jeśli w piwnicę zdecydujemy się przeznaczyć na któryś z powyższych celów, porządna wykładzina powinna wystarczyć. Jeżeli powierzchnia podłoża jest nierówna, lepiej zawczasu zrobić wylewkę.