Czym jest noktowizja?

Czym jest noktowizja?

Noktowizja to ogólny termin, który określa wszystkie urządzenia pozwalające widzieć w nocy. Najpopularniejszym z nich są gogle noktowizyjne, które, zsunięte na czy, pozwalają rozjaśnić mrok. Działanie noktowizorów w dużej mierze opiera się na zawartym w ich budowie wzmacniaczowi obrazu, który jest w stanie wzmocnić nikłe źródła światła nawet do kilku tysięcy razy, co umożliwia widzenie w ciemności. Dlatego do skutecznego działania noktowizora wystarczy jedynie światło gwiazd lub księżyca.

Sposoby wykorzystania noktowizji

Jednym z podstawowych miejsc zastosowania noktowizji jest wojsko. Żołnierze i oddziały wywiadowcze korzystają z noktowizorów podczas działań nocnych, co pozwala im nie tylko widzieć w ciemności, ale także pozostać niezauważonym przez przeciwnika. Z tych samych powodów noktowizory przyjęły się również w myślistwie, bo myśliwi cenią sobie możliwość obserwowania zwierzyny podczas nocnych polowań. Jednak nawet prywatna osoba może docenić skuteczność tej technologii, jeśli pracuje w nocy i potrzebuje dobrze widzieć to, co robi.

Sprzęt noktowizyjny możemy również podzielić ze względu na to, czy używa ich konkretna osoba, czy mają stać się wyposażeniem pojazdów lub jakichś budynków. W pierwszym wypadku możemy mówić o lornetkach noktowizyjnych, lunetach celowniczych noktowizyjnych (przeznaczonych do broni palnej), albo o wspomnianych już goglach noktowizyjnych.  Drugim i trzecim wypadku mówimy o kamerach noktowizyjnych. W przypadku pojazdów mogą zostać wykorzystane również peryskopy noktowizyjne, jako dodatkowy sprzęt do obserwacji terenu.

Wartość noktowizji

Możliwości, jakie daje noktowizja, nie da się przecenić. Stosowana od lat w wojsku z wieloma sukcesami, przeszła również do cywila, gdzie też znalazła swoje miejsce. Jej najnowsze modele oferują jeszcze większe możliwości w kwestii rozjaśniania obrazu i minimalizowania szumów, dzięki czemu widok w ciemności jest jeszcze wyraźniejszy. Każdy nocny marek powinien zastanowić się, czy sprzęt noktowizyjny nie jest sprzętem dla niego.