Jak być bardziej eko na co dzień?

Jak być bardziej eko na co dzień?

Nie ulega wątpliwości, że tematyka ochrony środowiska staje się coraz bardziej popularna. To dobrze! Zmiany klimatu, dziura ozonowa, czy efekt cieplarniany to zjawiska, które dotyczą każdego z nas.

Odpowiedzialność za środowisko

Każdy z nas chce żyć w czystym, naturalnym środowisku pozbawionym zanieczyszczeń i czynników degradujących przyrodę. Martwimy się ociepleniem klimatu i coraz częściej pojawiającymi się sygnałami o nieodwracalnym skażeniu oceanów, czy amazońskich lasów. Staramy się dbać o nasze otoczenie, jednak najczęściej jesteśmy przekonani, że to na szczytach klimatycznych rozgrywają się losy świata. To błąd! Oczywiście politycy są decydentami w kwestiach polityki klimatycznej, jednak nasze codzienne przyzwyczajenia także mają niebagatelny wpływ na kondycję naszej planety i nawet najmniejszy wysiłek w stronę poprawy jakości życia na niej jest zauważalny i może mieć ogromne skutki dla dalszych losów Ziemi.

Co możemy zrobić?

Istnieje wiele sposobów umożliwiających zatroszczenie się o nasze środowisko. Przede wszystkim musimy zwrócić szczególną uwagę na recykling. Butelki pet rozkładają się ponad 500 lat, dlatego tak ważne jest prawidłowa segregacja – dzięki recyklingowi plastikowe opakowania (https://profilgroup.com/pl/szukasz-opakowania-dla-swojego-produktu) mogą być użyte powtórnie, co pomaga chronić nasze środowisko naturalne. Po drugie, powinniśmy nie dopuszczać do marnowania wody, która w wielu krajach jest produktem deficytowym. W Afryce każda kropla jest na wagę złota, dlatego przed wzięciem długiej kąpieli z pianą zastanówmy się, czy szybki prysznic nie jest wystarczający. Starajmy się ograniczać użycie plastiku w naszym życiu. Nie chodzi tylko o butelki pet, ale także o patyczki do uszu, jednorazówki w supermarketach (możemy zabrać własną torbę z domu!), czy pakowane w plastik warzywa i owoce – te zawsze możemy kupić luzem!

Jak jeszcze mogę pomóc?

Jak jeszcze możemy pomóc, oprócz codziennego wyboru opakowania kartonowego zamiast plastikowego i rezygnacji ze słomek serwowanych razem z drinkiem w barze? Możemy swoją aktywną postawą uświadamiać i edukować tych, którzy z ekologią są jeszcze na bakier. Opcji jest wiele – od udziału w marszach promujących zdrowy i świadomy styl życia, poprzez finansowe wspieranie organizacji zajmujących się ochroną planety, propagowanie idei “zero waste”, po uczenie swoich dzieci od najmłodszych lat odpowiedzialnych, ekologicznych zachowań. Liczy się każdy, nawet najmniejszy gest!

Autor: https://profilgroup.com/