Jak urządzić swoją łazienkę

Jak urządzić swoją łazienkę

Łazienka to miejsce, w którym po ciężkim dniu w pracy każdy pragnie jednego, czyli gorącej kąpieli pozwalającej się odprężyć – słowem, relaksu. Dlatego ważne w wystroju wnętrza jest odpowiedni dobór kolorystyczny oraz przede wszystkim sam projekt. Ten odpowiedni pozwoli na wykorzystanie jej atutów oraz przysłonięcie wszelkich wad.

Mały czy duży wystrój

Łazienka nie będzie nagle większa, jeśli wstawimy do niej malutkie wyposażenie. To często spotykany błąd, a wynika z prostej logiki. Mała umywalka, przy której mycie jest katorgą, do tego małe szafki, gdzie próżno próbować upchać wszystkie rzeczy. Za to dużo niewykorzystanej przestrzeni i wiele trudno dostępnych zakamarków, które trudno utrzymać w czystości. Z kolei duża umywalka lub kabina prysznicowa nie sprawią, że łazienka wyda się mniejsza. Przede wszystkim ważna jest sama wygoda i komfort korzystania z łazienki.
Kolorystyka
Do łazienki zalecane są barwy kojarzące się z czystością, ale również relaksujące: chłodne i jasne. Jednak osobom lubiącym relaksujące kąpiele nie poleca się łazienki w śnieżnej bieli. Do takiego wnętrza poleca się zazwyczaj wprowadzić zieleń oraz barwy brązu. Jasne kolory i błyszczące powierzchnie powiększają wnętrze. Dlatego ta właściwość optyczna jest szczególnie pożądana przez właścicieli małych i przytulnych łazienek. Można również urządzić łazienkę w ciemnych barwach. Jednak tutaj należy pamiętać, że pochłaniają one światło, a więc wymagają oświetlenia, które optycznie powiększy wnętrze. Kontrastowe zestawienie kolorów nie jest zalecane. Większość projektantów z reguły radzi się zdecydować na spokojne oraz monochromatyczne barwy. Warto szukać też dekoracji pod łazienki np. :

https://artpasaz.pl/dekoracje/obrazy-nowoczesne-2/obrazy-na-sciane/
https://obrazynasciany.pl/obrazy/do-lazienki-i-toalety/

Umeblowanie

Bardzo łatwo popełnić w tej kwestii spore błędy, których później można żałować przez długi czas – w końcu remonty to inwestycje na długie lata. W meblowaniu najlepiej kierować się przede wszystkim rozmiarami łazienki. Podejmując złą decyzję można pozbawić siebie wolnego miejsca, którego w łazience tak bardzo brakuje. Przed wymianą należy najpierw zrobić gruntowne porządki w kosmetykach – na pewno znajdzie się wiele buteleczek i innych akcesoriów, które są już dawno po terminie i nigdy więcej nie zostaną do niczego wykorzystane. Przez to zawsze myśli się, że potrzeba dużych mebli, takich, które to wszystko pochłoną. Nic bardziej mylnego, otóż brak miejsca jest często spowodowany brakiem porządku. Wtedy można przystąpić do zakupu. Należy wybierać takie, które pomieszczą wszystkie akcesoria i będzie jeszcze troszkę wolnego miejsca – zapasu. W kwestii koloru wiele osób do tej pory twierdzi, że do łazienki należy wybierać jedynie białe meble. Jednak na szczęście ten trend ulega drastycznej zmianie. Coraz więcej osób decyduje się na wybór mebli dopasowanych przykładowo do koloru płytek.

wzor

Dobór płytek

W przypadku płytek również istnieją pewne mity dotyczące ich doboru. Mówi się, że do małej łazienki nie pasują małe formaty płytek. Z kolei duże są ponoć zarezerwowane tylko dla większych. Nie ma w tej kwestii żadnej zasady. W wyborze należy kierować się przede wszystkim kolorem, deseniem, wykończeniem powierzchni oraz proporcją. Przykładowo wzorzyste płytki zmniejszają optycznie łazienkę. Należy również zrezygnować z ceramicznych listew dekoracyjnych z ornamentem – dekory. Ich wykorzystanie wprowadza wrażenie męczącego nadmiaru.

Wystrój w łazience nie jest łatwym orzechem do zgryzienia. Czasami jest trudniej zaprojektować niż pokój. Głównie wynika to ze względu rozmiarów łazienek. Osoby mieszkające w mieszkaniach nie mogą się pochwalić wielkimi metrażami, dlatego należy inteligentnie dokonać wyboru koloru, mebli oraz płytek, czyli głównych czynników wpływających w największym stopniu na wizerunek łazienki.