O nietypowym modelarstwie kosmicznym

O nietypowym modelarstwie kosmicznym

Modelarstwo rakiet to rodzaj kreatywnej zabawy technicznej, która polega na budowaniu modeli rakiet, które mogą być w stanie oderwać się od Ziemi. Wyrzutnie rakiet można budować niezależnie i amatorsko lub w sposób zorganizowany i na zawodach sportowych. Warunkiem jest zgodność z przepisami bezpieczeństwa.

Z czego są robione modele?

Proste modele są zbudowane z lekkich materiałów (karton, balsa) i wykorzystują jednorazowe silniki na paliwo stałe. Główne elementy rakiety to: owiewka głowy, korpus, pierścienie prowadzące, stabilizatory, silnik i układ hamulcowy (ewentualnie pas spadochronu lub hamulca). Jako ładunek może być użyty: miniaturowy wysokościomierz, kamera, kamera wideo i inne urządzenia do przeprowadzania eksperymentów i treningu.

Specyfika silnika produkcji

Silniki produkcji przemysłowej są oznaczone na obudowie, a wartości liczbowe parametrów są określone w dokumentacji. Np. w USA standardowe oznakowanie silników wyprodukowanych na terenie kraju składa się z trzycyfrowego kodu. Na przykład w oznaczeniu B6-4 pierwsza litera to klasa całkowitego impulsu (mieści się w zakresie 2,51-5,0 N/s). Z kolei pierwsza cyfra to średni ciąg mierzony w niutonach (wynosi 6 N), a druga cyfra to czas spalania moderatora podany w sekundach (4 sekundy).

auto

Jeśli druga cyfra oznaczenia silnika jest równa zero, silnik nie ma ładunku lub wtyczki wydalającej. Takie silniki są używane jako pierwszy etap w rakietach wielostopniowych. Palą się i oddziałują, wywołując reakcję potrzebną do przejścia w następny krok. Jeśli zamiast drugiej cyfry znajduje się litera „P”, silnik ma stoper bez ładunku ładowania. Są one stosowane w modelach, w których standardowy system ratunkowy nie jest potrzebny, na przykład w samolotach rakietowych. Firmy produkujące silniki mogą również stosować dodatkowe oznaczenia literowe dla różnych rodzajów paliwa lub innych parametrów. Warto sprawdzić sklep modelarski online, gdzie można zakupić modele do składania.

Silniki kosmiczne

Produkcja silników ma w modelarstwie kosmicznym największe znaczenie. W tym jednak przypadku, choć samo konstruowanie modeli nie jest zabronione, to odpowiednie korzystanie z silników wymaga otrzymania odpowiednich pozwoleń.