Powrót do tradycji, czyli o ręcznym wypalaniu cegieł

Powrót do tradycji, czyli o ręcznym wypalaniu cegieł

Ręczne wypalanie cegieł to czynność dalece zamierzchła. Obecne rozwiązania technologiczne są na bardzo zaawansowanym poziomie, co skutkuje produkcją w pełni zautomatyzowaną. Proces uprzemysłowienia produkcji budowlanej odznacza się szeregiem zalet – możemy produkować więcej, szybciej, bezpieczniej i precyzyjniej. W dobie rozwoju technologicznego może się wydawać, że ręczne wypalanie materiałów budowlanych – w tym przypadku cegieł nie istnieje. Okazuje się, że jest to tak zwane wrażenie mylne…

Wypalanie cegieł

Na terenie naszego kraju istnieje kilka tradycyjnych fabryk, które stawiają na pracę ręczną – od podstaw. Cegły wypalane ręcznie są tego doskonałym przykładem, a tym samym – produktem dla prawdziwych koneserów, którzy mają na celu zatrzymanie tradycji i ducha obiektów architektonicznych. W jaki sposób przebiega tytułowy proces? Pierwszą czynnością jest wydobycie odpowiednich materiałów. Tych najczęściej szuka się w lessowych kopalniach odkrywkowych. Surowce pozyskane za pomocą specjalnych spycharek cechują się dużą zawartością frakcji pylastych, toteż kolejnym etapem jest ich ulokowanie w zbiornikach homogenizacyjnych. Glina lessowa przebywa tam około 24 godzin. Po upływie doby jej plastyczność się zwiększa, co prowokuje kolejny etap produkcyjny – wymieszanie gliny z niewielką zawartością wody w celu ujednolicenia mieszanki. Odpowiednim materiałem jest także bloczek suporeks.

bałagan

Formowanie bloczku ceglanego

Kolejnym etapem jest ręczne formowanie cegieł. Gotowa już masa do formowania trafia na specjalistyczny stół strycharski, gdzie przez fachowców lokowana zostaje w formach pojedynczych, bądź podwójnych. Formy te wykonywane są najczęściej z surowców naturalnych – w większości przypadków jest to wyselekcjonowany i wysezonowany gatunek odpowiedniego drewna. Krawędzie drewnianej formy są wzmocnione stalową blachą, tak by zapobiec wycieraniu form. Jakimi wymiarami cechują się formy do wypalania cegieł? To pytania zadaliśmy mistrzowi tytułowego rzemiosła – Alojzemu Korczakowi.

„Wbrew pozorom wymiary form nie są stałe. Wszystko zależy od poziomu skurczliwości masy. Formierz po zebraniu kęsa masy ze stołu energicznym ruchem umiejscawia go w formie, a następnie wyrównuje powierzchnię zgarniaczem. Takie – gotowe formy trafiają na plac w celu wysuszenia…”

cegły

Czas suszenia wynosi od 15 do 30 dni. Wiele zależy w tym aspekcie od pogody. Po wysuszeniu cegły trafiają do pieca kręgowego – wypalanego węglem kamiennym. Długość wypalania zależy od objętości oraz właściwości masy. Po tym etapie cegły są gotowe do stosowania.